Новини

Заява президента Обами з приводу ситуації в Україні і в Газі

f6cb3b3cbb1654ba49013d79a5989c110d18cdf9

 

БІЛИЙ ДІМ
Офіс прес-секретаря
Для негайного оприлюднення
21 липня 2014 року

Південна галявина
11:16 за східним часовим поясом 

ПРЕЗИДЕНТ: 

Усім доброго ранку. Я хочу зробити коротку заяву з приводу трагедії в Україні.

Проте перед цим я хочу зазначити, що Держсекретар Керрі виїхав на Близький Схід.

Як ми багато разів говорили, Ізраїль має право захищати себе від ракет і тунельних атак з боку Хамасу. І внаслідок своїх операцій Ізраїль уже завдав істотної шкоди терористичній інфраструктурі Хамасу в Газі. Я вже казав, поза тим, що ми серйозно занепокоєні зростанням кількості смертей серед палестинського мирного населення і втратами серед ізраїльтян. І тому зараз центром нашої уваги і уваги міжнародної спільноти має стати досягнення припинення вогню, яке покладе край цій боротьбі і смертям безневинних мирних жителів, як у Газі, так і в Ізраїлі. 

Отож Держсекретар Керрі зустрінеться з союзниками й партнерами. Я доручив йому наполягати на негайному припиненні військових дій на основі повернення до листопадової угоди 2012 року про припинення вогню між Ізраїлем і Хамасом у Газі. Ця робота не буде легкою. Очевидно, навколо цього і деяких дуже важких стратегічних питань, пов’язаних із цим, вирують величезні пристрасті. Тим не менше, я просив Джона зробити все від нього залежне, щоб допомогти полегшити припинення збройного протистояння. Ми більше не хочемо бачити жертви серед цивільного населення. 

Щодо України, зараз минуло чотири дні з того моменту, як було збито літак рейсу 17 Малазійських авіаліній над територією України, що перебуває під контролем підтримуваних росіянами сепаратистів. Протягом кількох останніх днів наші серця було абсолютно розбито в міру того, як ми все більше дізнавалися про надзвичайні і прекрасні життя, що їх було втрачено, – чоловіків, жінок, дітей і немовлят, яких було вбито так раптово і так безглуздо. 

Наші думки й молитви й далі з їхніми родинами по всьому світу, що зараз переживають горе, яке не можна собі навіть уявити. Я мав змогу говорити з кількома лідерами країн світу, чиї громадяни загинули в цьому літаку, і всі вони перебувають у шоковому стані, але й, чесно кажучи, у стані безмірного гніву. 

Нашим негайним завданням є повернення тіл загиблих, точне розслідування того, що трапилось, і оприлюднення фактів. Ми повинні переконатися, що істину розкрито і що відповідальність існує.

Наразі міжнародні слідчі вже на місці. Їх було організовано. Я послав команди; інші країни послали команди. Вони підготовані, вони організовані для того, щоб працювати згідно з усіма необхідними інструкціями та шукати і збирати докази, як це має бути зроблено після будь-якого міжнародного інциденту на зразок цього. І те, чого вони зараз потребують, – це негайний і повний доступ до місця катастрофи. Вони повинні мати змогу проводити швидке, повне, безперешкодне і прозоре розслідування. І працівники, які займаються пошуками, повинні виконати урочисту і священну місію з повернення останків тих, хто загинув. 

Український Президент Порошенко оголосив демілітаризовану зону навколо місця катастрофи. Як я сказав раніше, туди вже прибули міжнародні команди, готові проводити розслідування і повертати останки загиблих. Але, на жаль, підтримувані Росією сепаратисти, які контролюють цей регіон, продовжують це розслідування блокувати. Вони не дозволяють зарубіжним слідчим отримати повний доступ до уламків. Коли слідчі прибули туди, вони стріляли в повітря. Ці сепаратисти видаляють докази з місця катастрофи, і напрошується питання – що саме вони намагаються приховати? 

Більше того, підтримувані Росією сепаратисти забирають тіла з місця катастрофи, часто без відповідної уваги, яка зазвичай передбачається у випадках подібних трагедій. І це образа для тих, хто втратив своїх близьких. Це поведінка, якій немає місця у спільноті націй. 

Тепер, Росія має надзвичайний вплив на цих сепаратистів. Ніхто цього не заперечує. Росія їх заохочувала. Росія їх тренувала. Нам відомо, що Росія озброювала їх військовим обладнанням і зброєю, у тому числі протиповітряною. Головні лідери сепаратистів – російські громадяни. Тому, враховуючи свій прямий вплив на сепаратистів, Росія і зокрема Президент Путін безпосередньо відповідають за те, щоб примусити їх співпрацювати зі слідством. Це найменше, що вони можуть зробити. 

Президент Путін каже, що підтримує повне і чесне розслідування. І я високо ціную ці слова, але їх має бути підкріплено діями. Обов’язок Росії зараз – наполягти, щоб сепаратисти припинили фальсифікувати докази і надали слідчим, які вже перебувають на місці, негайний, повний і безперешкодний доступ до місця катастрофи. Сепаратисти і їхні російські спонсори відповідальні за безпеку слідчих, які виконують свою роботу. І разом із нашими союзниками й партнерами ми нині працюватимемо над цим питанням в Організації Об’єднаних Націй. 

У ширшому сенсі, як я вже говорив у ході цієї кризи і кризи в Україні в цілому, і я казав це прямо Президентові Путіну, і говорив про це публічно, я віддаю перевагу пошукам дипломатичного розв’язання ситуації в Україні. Я вірю, що це ще може відбутися. Це те, чому я віддаю перевагу сьогодні, і так буде й надалі. 

Але якщо Росія продовжуватиме порушувати суверенітет України і підтримуватиме цих сепаратистів, і ці сепаратисти ставатимуть усе небезпечнішими і становитимуть ризик не лише для людей усередині України, але й для ширшої міжнародної спільноти, то Росія тільки все більше ізолюватиме себе від міжнародної спільноти і ціна, яку вона платитиме за свою поведінку, тільки продовжуватиме зростати. 

Зараз для Президента Путіна й Росії настав час різко змінити стратегію, яку вони проводили, і серйозно спробувати повернути ворожі дії в Україні на шлях поваги до суверенітету України і поваги до права українського народу приймати власні рішення щодо свого життя. 

І час має істотне значення. Наші друзі й союзники повинні мати змогу повернути тіла загиблих. Це найменше, що ми можемо зробити. Це найменше, чого вимагає порядність. Родини заслуговують на те, щоб гідно поховати своїх покійних. Світ заслуговує на те, щоб точно дізнатися про те, що сталося. І народ України заслуговує на те, щоб самостійно визначати власне майбутнє. 

Дякую. 

Джерело

Previous ArticleNext Article