Новини

Фюле: «Наш європейський дім руйнується. Зараз саме час для його відбудови»

logo_en

Критики європейського проекту повинні усвідомити: переваги і свободи, якими ми користуємося, не є самоочевидними для усіх, хто живе на нашому континенті.

На цьому наголосив Європейський Комісар з розширення і Європейської політики сусідства Штефан Фюле, перебуваючи у Європейському Парламенті, під час пленарної сесії якого було ратифіковано Угоду про асоціацію між ЄС і Україною.

«Мир з нашими сусідами, відсутність загроз нашому суверенітету, відкриті кордони, верховенство права і процвітання – ті здобутки, які ми сприймаємо як належне, є довготривалими прагненнями українського народу», – відзначив Єврокомісар. Він додав, що від листопада 2013 року українці «заплатили високу ціну» за них.

Йдеться насамперед про нелегальну анексію Криму Росією і повстання на сході України, що підтримується за допомогою прямого збройного вторгнення Росії. Також, за його словами, «хитке» припинення вогню не є безпроблемним. Фюле нагадав, що на Донбасі продовжуються стрілянина та артилерійські обстріли. Також російські війська все ще перебувають на українській території, а збройні сили використовують припинення вогню для перегрупування. Водночас великі частини україно-російського кордону залишаються непідконтрольними київській владі, що дозволяє бойовикам, зброї та військовій техніці безперешкодно потрапляти з Росії в Україну.

«Наш європейський дім руйнується. Наразі саме час для його відбудови», – підкреслив Фюле. На його переконання, у цей процес повинні бути залучені усі європейські партнери без винятку.

У зв’язку із чинною ситуацією, Фюле задається питанням, що зі свого боку може зробити Євросоюз.

По-перше, продовжувати підтримувати пошук довготривалого політичного рішення. По-друге, здійснювати тиск на Росію через поступове збільшення персональних та економічних санкцій. По-третє, надавати підтримку суверенітету, незалежності і територіальній цілісності України, щоб допомогти країні подолати труднощі, з якими вона зіштовхнулася.

Фюле нагадав, що Євросоюз – зокрема, в особі Європейського Комісара з енергетики Ґюнтера Еттінґера – сприяє досягненню компромісу між ЄС і Росією щодо справедливої ціни на газ та безпеки постачань у ЄС. Також проводяться дискусії з Росією щодо впливу впровадження Угоди про асоціацію, включно із ГВЗВТ, між ЄС і Україною на російську економіку. Ці консультації відбуваються задля «роз’яснення занепокоєння та – за потреби – визначення шляхів пошуку рішення», відзначив Фюле. Окрім того, минулого тижня Європейський Союз схвалив новий пакет обмежувальних заходів проти Росії, нагадав Єврокомісар.

Водночас високопосадовець зазначив, що не знає, наскільки успішними будуть «стратегічні» відносини між ЄС і Росією. «У короткостроковій перспективі потрібно набагато більше зусиль задля досягнення всеохопного результату з розв’язання конфлікту в Україні. Росія, своєю чергою, має показати, що вона серйозно ставиться до своїх зобов’язань», – відзначив Фюле.

Якщо говорити про середньо- і довготривалу перспективу, то ЄС і Росія повинні будуть і надалі будувати свої відносини на основі спільних інтересів. «У будь-якому випадку розв’язання конфлікту в Україні стане лакмусовим тестом для початку діалогу з розвитку величезного невикористаного потенціалу у майбутніх відносинах ЄС із Росією», – сказав Єврокомісар.

Говорячи про ратифікацію Угоди про асоціацію, Фюле назвав її «історичним кроком у політичній асоціації та економічній інтеграції України з Європейським Союзом». Однак високопосадовець одразу ж нагадав про погрози Росії, пов’язані з ратифікацією цього амбітного документа. «Російські війська присутні на українській території. Також вони неодноразово повторювали: щойно Верховна Рада ратифікує Угоду про асоціацію, не пізніше, аніж російська сторона почне зіштовхуватися з труднощами економічного і торговельного характерів – вони не лише скасують дію зони вільної торгівлі з Україною у рамках СНД, але й ухвалять подальші економічні обмежувальні заходи проти України»

У такий спосіб, за словами Єврокомісара, «на додачу до військової загрози та можливої ескалації, ми також зіштовхуємося із загрозою повномасштабної економічної та торговельної війни».

Водночас він запевнив: робота продовжиться і надалі. «Ми ратифікували Угоду про асоціацію, перемовини щодо якої тривали чотири роки; політична частина Угоди буде тимчасово застосована; реформи продовжуватимуться».

«Таким чином це відтермінування не є результатом шантажу з боку Росії», – підкреслив Єврокомісар.

Наостанок Фюле зазначив, що Європейський Союз завжди підтримує країни, що борються за свободу, демократію і верховенство права. «Ми хочемо підтримати Україну, аби вона стала демократичнішою, заможнішою країною і країною, що управляється правилами. Україна заслуговує на такі ж можливості, що були надані моїй та іншим країнам Східної Європи після 1989 року», – підсумував він.

Джерело

Previous ArticleNext Article