Статті, Юлія Бережко-Камінська

Філософія сну

Юлія Бережко-Камінська
Невже випадково третину свого життя людина перебуває в тому світі, куди не можна забрати свої грошові заощадження, ні будь-які речі чи  володіння? З медичної точки зору цей час потрібен для того, щоб поновити сили для подальшої діяльності життєво важливих органів. А з духовної сторони? Невже ці вісім годин – даремно викинуті за борт свідомого життя? А, може, сон має дуже важливе значення в розвитку нашого духу?

Сон приховує в собі величезні можливості. На якийсь час ми відриваємося від свого фізичного тіла і  мандруємо в тих сферах, де зазвичай перебувають наші думки. Якщо вони піднесені та витончені, то линуть у світлі, тонкі прошарки землі, насичуючись радістю (ви пам’ятаєте свій стан, наприклад, після нічних польотів?). Думки грубі та важкі, зосереджені на проблемах, суєтних справах і нікчемних помислах залишаються подібними до собаки, прив’язаної ціпком до своєї будки.

Із собою у сновидіння ми не можемо забрати нічого, окрім досвіду, знань, мрій, так само лише досвід і знання можна пронести зі снів через невмолиму митницю між двома світами. Згадайте класичний приклад із таблицею Мендєлєєва, яку він відкрив у тому маловивченому світі сновидінь. А скільки, буває, завдань, що ставить життя, звичайна людина вирішує саме уві сні з тим, щоб, прокинувшись, реалізувати їх у житті?

Дуже цікаві історії можна прочитати у спогадах різних видатних людей. Поет, на прізвище Кольрідж заснув, читаючи, а прокинувшись, відчув, що в нього склалося надзвичайно багато віршів, які лишилося лише записати. П’ятдесят чотири вірша він записав абсолютно вільно і так швидко, що ледве встигала за ним рука. Але потім до нього увійшов знайомий і більше години лишався там у якійсь справі, після вирішення якої Кольрідж зрозумів, що про сон у нього залишилося лише туманний спогад і майже усі вірші назавжди втрачено.

За прикладами снів, які відіграють у житті людини неабияке значення, ходити далеко не треба. Наприклад, киянка Лебедєва О.Г. розповідає про страшний сон, який здійснився наступного ж дня. Події відбувалися у роки Великої вітчизняної війни. Її мати була командиром партизанського загону. І от сниться, що мама з сім`єю перебираються через земляний окоп. Діти вибралися, а жінка не встигла – її засипало землею. Зранку цей партизанський загін захопили німці і його командира – маму Лебедєвої О.Г. живцем закопали в землю.

Подібні сни між людьми, пов’язаними духовними зв’язками – не рідкість. І особливо – між матір`ю і дитиною, чоловіком та жінкою, близькими друзями. Відомі випадки, коли хтось із рідних, живучи далеко, приходить уві сні за порадою, допомогою. Напевне, в житті кожного з нас бували випадки, коли про якесь нещастя чи про радісну подію в житті близької людини стає відомо саме зі сну. Сни-попередження, сни-повідомлення…

Саме сон підтримує зв’язок між живими та мертвими. Коли про померлого забувають, він, страждаючи, приходить уві сні, щоб нагадати про себе. В таких випадках необхідно, не відкладаючи це на потім, побувати у церкві, поставити свічку, замовити панахиду і обов’язково (!) послати йому свою думку підтримки. „Спасибі за те, що не забуваєш про мене. Твої молитви мені дуже допомагають. Вибач, що при житті я була така несправедлива до тебе” – звернулася якось уві сні із вдячністю до своєї невістки свекруха.

Неймовірною може видатися історія колись відомого члена бувшого ташкентського міського самоврядування, пана К., якому через рік після смерті батька приснилося, що він (син) скаче на коні пустельним степом. Дорогою зустрів свою покійну сестру, які гнівно запитала його, чому він не молиться за свого батька, підвела до глибокої чорної ями і штовхнула його туди. „Тут ти пробудеш сорок днів”. Невдовзі після цього сну К. був арештований і відведений до в’язниці. На допиті жандармський офіцер показав йому два листи з „його” підписом, в яких був заклик до повстання проти влади росіян з планом дій. К. визнав підпис, хоча листа цього ніколи не писав. Довести свою невинність він не міг, і розумів, що на нього чекає шибениця. У відчаї він почав гаряче молитися Богу про порятунок, а, згадавши про сон, став молитися і про упокій батькової душі. Так минуло близько місяця. І от одного разу під час молитви К. заснув і уві сні почув голос: „Зроби три свої підписи на окремих листках паперу, склади їх і подивися на світло”. Прокинувшись, К. виконав це і побачив, що підписи не співпадають однин з одним, і, повторивши це багато разів переконався, що повного збігу підписів не буває. Він став вимагати нової експертизи, і виявилось, що підписи на листах підроблені. На сороковий день постраждалий був виправданим і звільненим.

Сни часом стають кращою перевіркою стану свідомості і рівнем свободи від своїх негативних породжень. Утримання від недобрих думок наяву тягне за собою таку ж стриманість уві сні. Деякі емоції, що виникають у сплячої людини, плинуть самостійно, без участі в них волі і навіть їй всупереч. Цього стану треба уникати і досягти того, щоб й уві сні переживання та емоції контролювались волею.

Твердо встановлений моральний елемент поведінки у нашому повсякденному житті значною мірою визначає і характер сновидінь. Чи не помічали ви, що інколи уві сні здатні на такі вчинки, які, здавалось би, зовсім не притаманні вашій натурі? Наприклад, ви проявили жорстокість, скривдили когось чи щось украли, чого б (в чому ви упевнені!) не зробили би поза снами. Це красномовно свідчить про те, що ці недоліки все ще притаманні вам, тільки знаходяться вони в не проявленому, прихованому від вас стані. Значить, у майбутньому вам все ще належить і познайомитися з ними і докласти зусиль для переродження їх у кращі якості.

По снах можна судити, наскільки багате і красиве ваше внутрішнє життя. Далеко не кожен сон взагалі має якесь значення. Частіше за все це бувають уривки подій, слів та образів, що свідчить про незрілість духу.

Дуже корисний досвіт фіксування снів. Через якийсь час це допоможе вам зробити багато відкриттів і власної натури, і якостей. Проте поспішати щоранку зазирати у тлумачник снів – погана звичка. По-перше, хоча б тому, що кожен „тлумачник” тлумачить по-своєму, і значення часто бувають діаметрально протилежними. По-друге, ніякий сонник не може охопити всі нюанси сновидінь, як можуть бути навіть дуже значними для вас. Все це призводить лише до оманливих очікувань і до непотрібної розшифровки хаотичних видінь. Головний і найважливіший тлумачник будь-якого сну – ваше серце. І чим більше воно розвинуте, чим тонше і чистіше, тим більше шансів правильного розуміння сну. Нечесність, применшення чи перебільшення, спроба розтлумачити неясне в бажаному вам світлі, зарозумілість – усі ці слабкості знецінюють взагалі будь-яке значення сну. Але там, де на висоті етика, там і значення снів дуже важливе.

Здавалося б – парадокс, але дуже часто уві сні людина може займатися корисною  для неї роботою, наприклад, вивчати якийсь музичний твір, вірш, танок, і, прокинувшись зранку, повторити вивчене. Тільки прокидатися в такому випадку потрібно повільно, не робити різкого підйому, щоб якомога довше збереглося прекрасне враження пережитого.

Якось в одному науково-популярному виданні я прочитала статтю про сновидіння одного чоловіка, який кожної ночі протягом місяця-двох відвідував наукові лекції. Серед всієї аудиторії тільки одну людину він упізнав – свого давнього знайомого, що жив в іншому місті. Через якийсь час товариші зустрілися, і, як з`ясувалося в розмові – йому також щоночі снилися ці лекції! І що найбільше вражає – він також бачив цього свого знайомого!

Здоровий сон – основа міцного здоров`я; світле сновидіння – основа хорошого настрою і позитивних емоцій. Так само, як перед відходом до сну потрібно провітрювати кімнату, – стан наших думок також потребує притоку свіжого „повітря”. Не перевантажуйте ввечері  свою голову тяжкими думками, як не заповнюєте шлунок висококалорійною їжею. Не впускайте у свій внутрішній світ криваві образи телевізійних бойовиків. Подумайте, що доброго та корисного приніс вам приніс день. Чим сьогодні ви обдарували людей, що встигли зробити, яке життєве завдання розв’язати. Пошліть світлі думки своїм близьким і рідним, подумайте тепло про тих, хто вже покинув цей світ. Попросіть пробачення за свої вчинки та пробачте іншим. Мудра книжка, спокійна музика, сердечна молитва допоможуть відірватися від темних низин землі і хоча б трошечки торкнутися сяючою радості Піднебесся.


 

Previous ArticleNext Article